פרשת וישב

בס"ד

פרשת וישב

היופי הפנימי של יוסף הצדיק שחולל שינויים

מכירים את המשפט? איזה יופי... מי צייר כל כך יפה? זה השירבוט המדהים של התינוק בגיל שנתיים, שמבחינתו אין צייר גדול ממנו ועובדה שכולם מחמיאים.
תכל'ס, כולם בעצם רוצים לקבל תוצר יפה, להראות יפה. כי יופי זו לא רק מחמאה. יופי זו העצמה אישית. ישנו יופי מולד וישנו יופי שנקנה בעבודה מאומצת של האדם. כזה היה יוסף הצדיק המוזכר בפרשתנו. כאשר יוסף הצדיק הלך ברחובות העיר, האנשים עמדו כמסומרים למקומותיהם והביטו בהשתאות על יופיו. אך החשוב מכל היופי הפנימי שהתבטא בשמו.
"יוסף ה' לי בן אחר" ליוסף ניתן כוח מיוחד, להפוך את האחר לבן.
בזכות שהיה יפה בכל ענייניו גם במצוות עשה וגם במצוות לא תעשה, הגיע לדרגה גבוהה מאוד והיה מושלם, הצליח לפעול לשינוי אצל השני. עניינו - קירוב האחר באהבה כזו מיוחדת שגורמת לו להרגיש כבן אהוב ורצוי. כאן אנו למדים על יופי אמתי, יופי נקנה עם עבודה מתמדת. יוסף הצדיק יכל לבחור בלהתמקד באלפי מעריציו, אך הוא ידע היטב שבהיותו מוקף מעריצים, הוא יטפח את האגו, יאהב את עצמו בלבד, ויפתח מידות שליליות.
דווקא על ידי טיפוח היופי הפנימי יצליח להתעלות על האגו, לאהב את האחר-הזולת, ולקרבו באופן כזה שהזולת משנה את מידותיו. מקבל החלטות טובות כדי להתקרב לקדוש ברוך הוא.
יוסף הצדיק עשה בדיוק כפי שנאמר בפרקי אבות:" קשוט עצמך ואחר כך קשוט אחרים", יוסף עבד על יופי פנימי מושלם ואז יכל לפעול שינוי אצל האחר. בימים אלו נחגוג את חג החנוכה חג של אור ללא הפסקה.
חג שכל אחד מאתנו מקבל כח עצום להיות בבחינת אור מאיר עם מצוות ומעשים טובים, יקרין את האור על הזולת ויפעל בו שינוי, בדיוק כמו עבודת יוסף הצדיק ובעולם אור לאור יצטרף ותהיה שלהבת ענקית מאירה וחובקת עולם

 שבת שלום!

הרב שמואל בקרמן

רב בית חב"ד באר יעקב 054-7330363

www.beeryakov.com                          

כניסת השבת:16:13       יציאת השבת:17:16   

שתף לחברים

שתף